Kážeme Krista

Střešovický evangelík

Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Praze 6 Střešovicích
adresa: nám. Před bateriemi 22, Praha 6
tel.: 224 312 107
email:
bohoslužby: každou neděli v 9,30

Kostel

HISTORIE KOSTELA

Náš evangelický sbor vznikl r.1932 původně v Břevnově. Bohoslužby se konaly ve škole Na Marjánce, kde si sbor pronajímal na neděli třídu nebo tělocvičnu a další prostory v týdnu pro biblické hodiny a shromáždění mládeže.

Pro stavbu kostela pak zakoupil pozemek na Bateriích. Kostel byl postaven r.1939, a tím se centrum sboru přesunulo do Střešovic. Kostel projektoval architekt Dr. Bohumír Kozák, člen našeho sboru. Je to moderní konstruktivistická variace na starokřesťanskou baziliku (řada horních oken, sloupy naznačující postranní chrámové lodě, trámový a zlacený strop, modrá mozaika v apsidě) s náznakem toleranční modlitebny (připomínající při pohledu z parku svým tvarem stodolu). Pro tyto kvality stavby, pro její umístění a protože Dr. Kozák byl význačný architekt, je kostel moderní stavební památkou.

Varhany byly postaveny r.1955. Kostel i varhany zaplatili členové sboru sami. Dělali sbírky a říkali, že si kupují „cihly“ nebo „píšťaly“.

Kostel se pro veřejnost otvírá při každých bohoslužbách v neděli v 9:30 a při dalších příležitostech. Tradiční jsou zejména vánoční pohádka (zpravidla na 4. adventní neděli odpoledne) a koncerty Na kopci.


Pohled z věže

pohled na východSite Map | Printable View | © 2008 - 2017 ČCE Střešovice | HTML 5 | CSS | Managed by PDQM